Result

competition   date   content
Senioren I D Standard 30.03.2013   result
supervision · adjudicators
table of marks
marks in the final round
skating report (rules no. 9 & 10)
promoter organizer
Veranstaltergemeinschaft Blaues Band der Spree Veranstaltergemeinschaft Blaues Band der Spree
started status
28 couples


final round top
placeno.coupleclubnation
1.516Barta, Ladislav - Bartova, EvaBrnoCZE
2.509Gettel, Marco Dr. - Gettel, SilkeTanzklub Blau-Gold Leipzig (TVS)GER
3.536Wittkopf, Mario - Wittkopf-Schade, SabrinaTSV 09 Greifswald (TMV)GER
4.519Ludwig, Norbert - Enkelmann, EvelinOTK Schwarz-Weiß 1922 im SCS Berlin (LTV Berlin)GER
5.525Pilz, Ralph - Pilz, NadineTSA d. SpVg Ahorn 1910 (LTVB)GER
6.522Naumann, Thomas - Standtke, AnnettTanzclub Bernau (LTV Br)GER


2nd intermediate round top
placeno.coupleclubnation
7.-8.511Grapentin, Roland - Grapentin, AndreaTanzclub Bernau (LTV Br)GER
7.-8.537Wolter, Alexander - Wolter, ConstanceTanzsportclub Casino Dresden (TVS)GER
9.503Bäumer, Jürgen - Weinberger, IrinaTSA Der Ring Rheine d. RHTC 1901 (TNW)GER
10.-11.515Koltzenburg, Sebastian - Koltzenburg, AnjaTSC Schwarz-Gold Neustadt/Weinstr. (TRP)GER
10.-11.535Wieg, Ray - Wieg, AnnetteGrün-Gold-Club Schleswig (TSH)GER


1st intermediate round top
placeno.coupleclubnation
12.-13.526Riedl, Michael - Janauschek, BarbaraTSC Savoy München (LTVB)GER
12.-13.527Schmidt, Markus - Pählich, JanaTC Brillant Berlin (LTV Berlin)GER
14.507Buddelmann, Kay-Sören - Buddelmann, SilkeTSG Bremerhaven (LTV Brem.)GER
15.521Müller, Thomas - Marx, Corinna1. TSC Dessau 1961 (TVSA)GER
16.-17.501Amelung, Stefan - Amelung, KarinaTanz-Club Rotherbaum, Hamburg (HATV)GER
16.-17.517Larbig, Martin - Röckenwagner, AnitaTC Brillant Berlin (LTV Berlin)GER


preliminary round top
placeno.coupleclubnation
18.-20.502Bachmann, Thomas - Kuzelka, XeniaBlau-Gold Casino, Darmstadt (HTV)GER
18.-20.506Bergmann, Stefan - Berger, IrisTanzsportgemeinschaft Bayreuth (LTVB)GER
18.-20.518Laue, Thomas - Laue, JacquelineTanzSportZentrum Muldental (TVS)GER
21.-24.505Berchtold, Michael - Berchtold, JessicaTSA Schwarz-Gold d. ESV Ingolstadt (LTVB)GER
21.-24.520Matthes, Reno - Hildebrandt, MareenTSA d. SG Wacker Motzen (LTV Br)GER
21.-24.530Seifart, Ulf - Seifart, CarolaTanzsportzentrum Blau-Gold Marburg (HTV)GER
21.-24.534Weber, Torsten - Kulmann, KerstinTanzsportzentrum Concordia Berlin (LTV Berlin)GER
25.512Heß, Uwe - Heß, SimoneTanzsportclub Magic Dance Berlin (LTV Berlin)GER
26.-27.504Beck, Martin - Beck, IsoldeTSG Bavaria Augsburg Abt. Ansbach (LTVB)GER
26.-27.508Enz, Michael - Schreiner, KarinTSC Villingen-Schwenningen (TBW)GER
28.510Graf, Thomas - Graf, SvetlanaTTK Barnim (LTV Br)GER


supervision · adjudicators top
functionnameclubnation
master of ceremonyReulen, Thorstenbtc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848 (LTV Berlin)GER
scrutineerSchulze, KatrinAhorn Club, TSA im Polizei-SV Berlin (LTV Berlin)GER
 
adjudicator 3FLandauer, PeterTanzsportgemeinschaft Bavaria, Augsburg (LTVB)GER
adjudicator 3GRodriguez-Perez, JonathanBlau-Silber Berlin Tanzsportclub (LTV Berlin)GER
adjudicator 3HSchedon, SebastianTSZ Phönix Berlin (LTV Berlin)GER
adjudicator 3ISchröder, TorstenTG d. TuS Schmidt 1911 (TNW)GER
adjudicator 3JKirchwehm, SusanneTSC Ostseebad Schönberg 1984 (TSH)GER


table of marks top
adjudicatorcouples
501502503504505506507508509510511512515516517
preliminary round
3F103011302031233
3G113113113031332
3H212110003031332
3I213011003030330
3J121000313030022
sum75122457214015311149
qualifiedXXXXXXXX
1st intermediate round
3F20230330
3G01033332
3H03033230
3I03033330
3J00232030
sum274151111152
qualifiedXXXXX
2nd intermediate round
3F03033
3G13103
3H13313
3I33003
3J03203
sum5156415
qualifiedXX
final round
addition54
place16. - 17.18. - 20.9.26. - 27.21. - 24.18. - 20.14.26. - 27.2.28.7. - 8.25.10. - 11.1.16. - 17.
 
adjudicatorcouples
518519520521522525526527530534535536537
preliminary round
3F2001113302223  
3G0302323200333  
3H2313331200333  
3I1233212131031  
3J0303333311333  
sum5114121210121144111413  
qualifiedXXXXXXXXX  
1st intermediate round
3F201311231  
3G313010331  
3H312312033  
3I313200022  
3J203333332  
sum1331211668149  
qualifiedXXXXXX  
2nd intermediate round
3F033012  
3G232130  
3H310132  
3I303031  
3J133231  
sum910114136  
qualifiedXXXX  
final round
addition14,51614,59  
place18. - 20.4.21. - 24.15.6.5.12. - 13.12. - 13.21. - 24.21. - 24.10. - 11.3.7. - 8.  


marks in the final round top
no.adjudicatorcalculationplaceaddition
3F3G3H3I3J1.1.-2.1.-3.1.-4.1.-5.1.-6.
Slow Waltz
509321113     11
5161122225    22
51964336  23  44
52245665   13 66
52556554   14 55
53623443 13   33
Tango
5091222215    23
516211114     13
51965436  123(12)5(24)5,59,5
52244565   24 410
52536654  123(12)5(24)5,510,5
53653343  3   36
Quickstep
5092212314    25
516112114     14
51954536  124 514,5
52265365  113 616
52536644  13  414,5
53643452 124  39


skating report (rules no. 9 & 10) top
no.rule 9 calculationadditionplace rule 9rule 10 calculationplace
SWTGQU1.1.-2.1.-3.1.-4.1.-5.1.-6.
509122522
516211411
51945,5514,54,51(4)4
5226461666
52555,5414,54,51(4)5
536333933


skating report (rule no. 11): skating for the 4th place top
no.SWTGQUrule 11 calculationplace
3F3G3H3I3J3F3G3H3I3J3F3G3H3I3J1.1.-2.1.-3.1.-4.1.-5.1.-6.
519643366543654536710(39)4
525565543665436644610(42)5